Zdroje vnitřní a vnější

26.1.2022

Na začátku terapie Vás často vedu ke zdroji, k bezpečnému místu ve Vašem těle. Je to důležité pro počáteční naladění, zklidnění nervového systému, ale také pro další práci. Je to kotva, která nám může pomoci v případě, kdy se děje něco náročného během terapie, ale i v běžném životě.

imageCo si představuji pod pojmem zdroj?
Jako zdroj vnímám kontakt s podpůrnými silami. Je to něco, co mne vyživuje, co mi přináší příjemný pocit, energii a ukotvení.

Na první pohled se zdá, že zdroje máme každý někde jinde, v různých částech těla, v odlišných aktivitách a zálibách, ale něco mají všechny zdroje společné. Je to bytí v přítomnosti, tady a teď bez negativních pocitů a myšlenek.
 

Vnějším zdrojem je pro mne vnímání přírodních krás všemi smysly, spojení s přírodou, ale i s milovanou osobou či s domácím mazlíčkem. Procházka v lese, objímání stromů, koupání v lesním potůčku, pozorování hvězdné oblohy, také meditace, relaxace, poslech příjemné hudby nebo cvičení jógy jsou činnosti, které mi pomáhají najít vnitřní klid a usadit se ve svém středu. Z vnějších zdrojů mohu čerpat i později, když si vzpomenu na esenci těchto chvil a blažený pocit, který mi přinesly - mohu je opět nechat působit ve svém těle i v mysli.


Vnitřním zdrojem je prostor v mém těle, kde cítím příjemný pocit bezpečí a bezpodmínečné lásky a můžu si v něm spočinout, jako miminko v děloze matky (často je u mne tímto prostorem oblast podbřišku nebo srdce). Takový prostor mohu dále rozšiřovat až za hranice svého fyzického těla, harmonizovat tak tělo i mysl. Dále je to pro mne také soustředění se na dech, jeho prohlubování a posílání do těch částí těla, které potřebuji vyživit, prosvětlit. Vnitřním zdrojem může být i vlastnost nebo oblíbená činnost, která je mi přirozená a dostává mne do plynutí (talenty a silné stránky naší osobnosti).


Všechny doposud zmíněné příklady zdrojů vnímám jako zdroje zklidňující.

Vědomý a laskavý pohyb, intuitivní tanec, milování či oblíbený sport bych zařadila do zdrojů aktivačních. Tyto činnosti uvádí do pohybu mou vnitřní sílu a energii. U někoho může být aktivačním zdrojem vzpomínka nebo fotka zdolaného vrcholu hory, trofej či sportovní zážitek. Je to akce, pohyb spojený s příjemným pocitem.


Jak se zdroj projevuje a působí v těle?
Představuji si, že zdroje zvyšují frekvenci, na které vibruje náš energetický systém. Čím vyšší jsou naše vibrace, tím více štěstí zažíváme, vše se nám daří snadněji a my máme vyšší odolnost vůči stresu, negaci a nemocem.


V čem nám zdroje pomáhají?
Navrací nás k sobě, k radosti, ke zdraví. Zvyšují naši vibraci a tím i kvalitu našeho života. Když máme kvalitní zdroje a pracujeme s nimi, jsme s nimi v kontaktu, věnujeme se pak více lidem, věcem a činnostem, které jsou s námi v souladu a to je cesta ke spokojenému životu.